Rakvere Gümnaasiumi filmifestival 2019 kokkuvõte

4.-9. veebruaril muutus Rakvere filmipealinnaks, sest just siis toimus 2019. aasta Rakvere Gümnaasiumi filmifestival.

Festivalile anti avalöök esimese eelseansiga 4. veebruaril Buena Vista Sofa Clubis. Lisaks finaalist välja jäänud filmidele esines külalistele ka Eesti Laulu finalist INGER ja oli võimalik kaasa elada Jeronimo Sarmiento filmile “Jahiloom”. Teine eelseanss 5. veebruaril oli seekord Rakvere Targas Majas ja kolmas eelseanss 6. veebruaril juba Rakvere Gümnaasiumis. Ka neil kahel eelseansil oli võimalik näha filme, mis finaali ei pääsenud – kokku näidati kolme eelseansi peale 22 filmi.

Nädala haripunkt saabus 9. veebruari õhtul, kui Rakvere Gümnaasiumis toimus suurejooneline finaalõhtu. Sel aastal oli filmifestival muutuste lainel: muutus nii saali kontseptsioon, finaali ülesehitus ning õhtu lõpuks ka korraldajate koosseis. Finaalõhtu algas avasõuga, pärast mida tulid näitamisele eelžürii otsuse põhjal kümme parimat õpilas- ning tudengikategooria linateost. Noori filmitegijaid autasustati mõlema bloki lõpus ning lühifilmide vahel said kohalolijad kaasa mõelda meeskonna poolt valmistatud vaheklippidele.

Kahte osa eraldas 15-minutiline paus, mille ajal sai koridoris kuulata noort muusikaprodutsenti Jasperinot, teha fotosid fotoseina juures, täiendada popkornivarusid ja nautida Johanna Rannu maalinäitust.

2019. aasta filmifestivali õpilaskategooria esimese koha tiitli pälvisid Anita Kremm ja Alesja Suzdaltseva filmiga “Harjumus”. Sama film pälvis ka publiku lemmiku, parima meesnäitleja ja RG õpetajate teatritrupi Jandipundi õpilaskategooria lemmikfilmi tiitli. Tudengikategoorias võidutses German Golubi film “Omakohus”, mis pärjati ka parima stsenaariumi ja parima operaatoritöö ning Jandipundi tudengikategooria lemmikfilmi tiitliga. Parimaks naisnäitlejaks valiti “Robini kepp” osatäitja Maarja Tammemägi. Corny eripreemia sai Isabel Agnes Lukk filmiga “Nähtamatu” ja Valge Klaari eripreemia Norman Saar filmiga “Norge”.

Viimast korda filmifestivali eesotsas olnud Mona-Liis Lipp ja Eleriin Miilman väljendasid vaid rõõmu, mõeldes tagasi kogu festivalile. “On hea tunne astuda filmifestivali rongist maha pärast sellist aastat – rahul enda tehtuga ja ootusärev tuleviku osas,” ütles Lipp. Sel aastal korraldati sündmust ühe suurima arvu vabatahtlikega, kellest kolm olid lausa Prantsusmaalt ja Austriast. “Rekordarv vabatahtlikke koostöös üksteist läbi ja lõhki tundva meeskonnaga andis taaskord võimaluse puudutada meie publikut,” ütles Miilman ja lisas, “Suur tänu kuulub kõigile meie toetajatele ja abilistele, kes tegid filmifestivali kui unelma, mis asub reaalsuses võimalikuks.” Festivali edasise eduka käekäigu osas ollakse samuti kindlad. “Filmifestival jätkub veel suuremalt, uhkemalt ja samasuguse pühendumusega – uutel peakorraldajatel Miinal, Margarethil ning Katariinal juba mõte liigub ja näpud sügelevad – saaks vaid asja kallale asuda,” lausus Lipp, mille peale ka Miilman noogutas. Märkimisväärne muudatus võrreldes eelnevate aastatega oli loomulikult aga saalipaigutus, millega toodi ekraan filmide näitamiseks saali keskele. “Väike närv oli sees küll, kas uus lavalahendus mõjub või kuidas me pärast mullust end ületame, aga sisetunne ütleb, et kõik laabus kenasti,” sõnas Miilman.

Rakvere Gümnaasiumi filmifestival on Eesti suurim noorte korraldatud filmifestival. Pikkade traditsioonidega maakonnasisene festival on aastate jooksul kasvanud riiklikuks ning filmitegijate poolt äärmiselt tunnustatuks festivaliks. Filmifestivalil saavad osaleda kuni 26-aastased noored ja kahte kategooriasse jaotatud filme hindab auväärt žürii.

Filmifestivali meeskond soovib tänada meie imeliselt lahkeid toetajaid!
https://facebook.com/filmifestival/photos/?tab=album&album_id=2176357975752277&ref=bookmarks

Fotogalerii: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2341764725878267&type=1&l=f156b9306b

Aktuaalne Kaamera:
https://kultuur.err.ee/909373/rakvere-gumnaasiumi-filmifestivalil-selgusid-parimad-opilas-ja-tudengifilmid

Reporter:
https://tv.postimees.ee/6520041/reporter-rakveres-toimus-taaskord-noorte-filmifestival?_ga=2.99676702.1633846229.1549744410-1898215621.1503748588&fbclid=IwAR0sk1HtLFgMkf2CXzeNuGVS1_gTv_3ITBL0m0Wbe9V1_FmYkjzdru7ZbnE

Tallinna Televisioon:
https://www.facebook.com/watch/?v=856228921412435

ERRi raadiouudised: https://www.err.ee/909371/rakvere-gumnaasiumi-filmifestivali-voitsid-omakohus-ja-harjumus

Virumaa Teataja: https://virumaateataja.postimees.ee/6520911/filmifestival-kui-virtuaalne-ilus-unenagu

Finaalõhtut saad järele vaadata siit: http://tv.delfi.ee/live/vaata-uuesti-rakvere-gumnaasiumi-filmifestival?id=85280083
https://tv.postimees.ee/6515941/jarelvaadatav-rakvere-gumnaasiumi-filmifestival